#македонија Instagram photos and videos

Advertisement
.🦆.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
0

.🦆. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #mace

Samsung Galaxy A40
Нов Телефон, 24 Месеци Гараннција‼️
Цена: 195€
Вашата доверба е наша Обврска
20 Години со ВАС
Локација: Партизански Одреди 59 (Во зграда одма до Кладилница Моцарт и Рептил маркет)
075554400
️023073200
•
•
•
#skopje #veles #tetovo #kumanovo #bitola #ohrid #mobilelektronik #instagram #аксесоари #smartphone #скопје #македонија #strumica
0

Samsung Galaxy A40 Нов Телефон, 24 Месеци Гараннција‼️ Цена: 195€ Вашата доверба е наша Обврска 20 Години со ВАС Локација: Партизански Одреди 59 (Во зграда одма до Кладилница Моцарт и Рептил маркет) 075554400 ️023073200 • • • #skopje #veles #tetovo #

EN 🇬🇧| The 34th SPAR Budapest Marathon is part of a 2-day festival all about running. ️⏰ Register on any distances of the 34th SPAR Budapest Marathon online UNTIL TODAY MIDNIGHT. ‍️‍️ https://marathon.runinbudapest.com/

After that, you can still register on-site, at the Race Center.

Distances: 42 km - 30 km - 42 km Relay for 2 - 42 km Relay for 4 - 10 km - Fun Run for the entire family
Run in Budapest

MK 🇲🇰| ️⏰ Последен повик да се регистрирате за 34. SPAR Будимпешта маратон, денес до полноќ!‍️‍️ https://marathon.runinbudapest.com/

По истекот на овој рок, сеуште ќе може да се регистрирате на лице место, на дводневниот фестивал во Тркачкиот Центар.

Трки на: 42 km - 30 km - 42 km Штафета 2 - 42 km Штафета 4 - 10 km - Fun Run семејна трка
.
.
#budapestmarathon #skopjemarathon #skopskimaraton #скопскимаратон #running #RunInMacedonia #marathon #halfmarathon #wizzairskopjemarathon #skopje #macedonia #македонија
0

EN 🇬🇧| The 34th SPAR Budapest Marathon is part of a 2-day festival all about running. ️⏰ Register on any distances of the 34th SPAR Budapest Marathon online UNTIL TODAY MIDNIGHT. ‍️‍️ https://marathon.runinbudapest.com/ After that, you can still reg

Advertisement
Advertisement
 КОМПРЕСОР 3HP, 2.2kW, 200L Daewoo ️ Компресорите за воздух Daewoo се најдобриот начин да заштедите време и напор за време на градежништвото, при проекти за столарија, за да намумпате гуми, да надувате спортски топки и многу други работи околу вашиот дом и двор. ️ Овие воздушни компресори се неверојатно корисни алатки што можат да се користат како алати за напојување на алати за воздух и најразлични други додатоци, кои се за долг живот, со многу лесно одржување.

За повеќе информации контактирајте не на 078 328 706 или на elte.elen@gmail.com

На следниов линк може да ги погледнете продавниците низ Македонија каде што се продаваат нашите производи: http://www.elen.com.mk/partneri-na-elte-niz-makedonija/

#elte #alati #alat #racenalat #elektricenalat #htzoprema #molerskialat #makedonija #елте #алати #алат #раченалат #електриченалат #молерскиалат #македонија #boi #lakovi #equipment #home #house #appartment #garage #garden #куќа #стан #дом #dom
0

КОМПРЕСОР 3HP, 2.2kW, 200L Daewoo ️ Компресорите за воздух Daewoo се најдобриот начин да заштедите време и напор за време на градежништвото, при проекти за столарија, за да намумпате гуми, да надувате спортски топки и многу други работи околу вашио

Her çabanızın boşa olduğunu anladığınız bir zaman vardır
bilir misiniz? 🤔BilmeyinÇünkü; bazı şeyleri bilmemek, hayatınızın kalanında size en güzel hediye olacak.Bazı tecrübeler, insanı yorar...#İstanbul #Antalya #Ankara #izmir #Bursa #diyarbakir #mardin #tekirdag #deutschland #العراق #italia #iceland #Македонија #россия #український #france #portugal #norge #austria #australia #bule #usa #poland #إيران #love #nature #karadeniz #hakkari
1

Her çabanızın boşa olduğunu anladığınız bir zaman vardır bilir misiniz? 🤔BilmeyinÇünkü; bazı şeyleri bilmemek, hayatınızın kalanında size en güzel hediye olacak.Bazı tecrübeler, insanı yorar...#İstanbul #antalya #ankara #izmir #bursa #diyarbakir #mar

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
3

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedo

Само одреден процент на луѓе може да ја видат мачката на сликата, дали можете и вие?

Тагнете го вашиот пријател и предизвикајте го да одговори на оваа илузија.

http://iluzium.mk/

#илузија #музејнаилузии #скопје #македонија
__________________________

Only a certain percentage of people can see the cat in the picture, can you?

Tag your friend and challenge him to answer the question to this illusion.

http://iluzium.mk/

#illusion #museumofillusions #skopje #macedonia
2

Само одреден процент на луѓе може да ја видат мачката на сликата, дали можете и вие? Тагнете го вашиот пријател и предизвикајте го да одговори на оваа илузија. http://iluzium.mk/ #илузија #музејнаилузии #скопје #македонија ________________________

Младиот Андреј Ѓорѓиевски е автор на краткиот филм „The Annexation“. Ова десетминутно филмско дело направено со нула буџет е снимено во Македонска Каменица, која е „нападната“ од вонеземјани.

Само еден војник ја преживува инвазијата и се обидува да се спаси во планините, но и таму не е безбедно. Главните улоги ги играат Јане Стојменовски и Стево Стаменковски. Ѓорѓиевски, пак, се јавува како режисер, снимател и сценарист на краткиот филм. Го снимил во рок од три дена со помош на пријатели. Тој дипломирал Индустриски дизајн на Машинскиот факултет и е љубител на sci-fi филмовите.

Целиот филм е достапен на линкот во био
1

Младиот Андреј Ѓорѓиевски е автор на краткиот филм „The Annexation“. Ова десетминутно филмско дело направено со нула буџет е снимено во Македонска Каменица, која е „нападната“ од вонеземјани. Само еден војник ја преживува инвазијата и се обидува да

🆕 НАСКОРО во Stop&Go - #KINGSTAR 
️ Зимски гуми Kingstar со промотивни цени:
️ 185/65 R15 - Kingstar SW40 - 1.990 денари
️ 195/65 R15 - Kingstar SW40 - 1.980 денари
️ 205/55 R16 - Kingstar SW40 - 2.530 денари
 Kingstar се под-бренд на #Hankook. Гуми произведени со технологија и знаење од Hankook, со одлични цени.
 Наскоро во салоните на Stop&Go во Скопје, Битола, Куманово, Штип и Кавадарци.

#skopje #makedonija #macedonia #скопје #македонија
0

🆕 НАСКОРО во Stop&Go - #kingstar ️ Зимски гуми Kingstar со промотивни цени: ️ 185/65 R15 - Kingstar SW40 - 1.990 денари ️ 195/65 R15 - Kingstar SW40 - 1.980 денари ️ 205/55 R16 - Kingstar SW40 - 2.530 денари Kingstar се под-бренд на #hankook . Гуми

Open heart necklace
▶️Medicinski celik koj ne potemnuva
i ne sozdava alergii 
️Se isporacuva vo kutija 
Isporaka niz cela Makedonija 
Info ili naracka vo inbox 

#скопје #македонија #инстаграмџики #инстаграмџии #среќа #macedonia #skopje #makedonija #ohrid #bitola #tetovo #kumanovo #veles #strumica #kicevo #skopjecity #kavadarci #instagram #stip #prilep #struga #negotino #vinica #kocani #radovis #krusevo #resen #kratovo #nakit #накит
0

Open heart necklace ▶️Medicinski celik koj ne potemnuva i ne sozdava alergii ️Se isporacuva vo kutija Isporaka niz cela Makedonija Info ili naracka vo inbox #скопје #македонија #инстаграмџики #инстаграмџии #среќа #macedonia #skopje #makedoni

#Подари ме мене за убав и долготраен спомен.
@giftshoppodarime 
#подариме #доставиме ↪ Наспроти главниот влез на маркет Рамстор
#gift #giftideas #uniquegifts #birthday #box #babyboy #babygirl #forher #iloveyou #love #justforyou #bday #mustage #cupofcoffee #heart #strumica #macedonia #роденден #чаша #чашазакафе #кафе #љубов #подарок #подароци #струмица #македонија
0

#Подари ме мене за убав и долготраен спомен. @giftshoppodarime #подариме #доставиме ↪ Наспроти главниот влез на маркет Рамстор #gift #giftideas #uniquegifts #birthday #box #babyboy #babygirl #forher #iloveyou #love #justforyou #bday #mustage #cupofc

BTR - 80 🇲🇰🇲🇰
1

BTR - 80 🇲🇰🇲🇰

MK🇲🇰 | СПРЕМНИ?!! Пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2020 ќе биде отворено утре, 24. септември (вторник) од 10.00ч.
Само во првите два дена ќе имате можност да си го изберете вашиот среќен и омилен стартен број со кој ќе трчате, а по принципот прв дојден, прв услужен. Затоа загрејте ги прстите и бидете спремни. Утре, 10.00ч!

Пријавувањето ќе оди преку следниов линк кој ќе биде отворен утре, 10.00ч:
https://www.smartrace.club/

EN🇬🇧 | ARE YOU READY?!! The registration for Wizz Air Skopje Marathon 2020 will be open tomorrow, 24. September (Tuesday) from 10:00h.

You will have the chance to choose your own bib number only in the first two days of the registration, so be ready!

The registration will be open tomorrow at 10.00h. on this link:
https://www.smartrace.club/
.
.
#skopjemarathon #skopskimaraton #скопскимаратон #running #RunInMacedonia #marathon #halfmarathon #wizzairskopjemarathon #skopje #macedonia #македонија
0

MK🇲🇰 | СПРЕМНИ?!! Пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2020 ќе биде отворено утре, 24. септември (вторник) од 10.00ч. Само во првите два дена ќе имате можност да си го изберете вашиот среќен и омилен стартен број со кој ќе трчате, а по принципот п

Efsane Rumeli dizisi Elveda Rumeli ve Sütçü Ramiz Dayı ne güzel özetlemiş bizleri 
#balkan_gocmenleri_burada #BalkanGöçmenileri #balkan #göçmen #türkiye #makedonya #севернамакедонија #bosnahersek #bulgaristan #yugoslavya #Albania #İzmir #Rumeli #Macır #Bursa #Bayrampaşa #bosna #Arnavut #Macedonia #Albania #Trakya #Çamdibi #Gültepe #Selanik #Malkara #Buca #Akhisar #Esenler #GaziOsmanPaşa #izmit #македонија
1

Efsane Rumeli dizisi Elveda Rumeli ve Sütçü Ramiz Dayı ne güzel özetlemiş bizleri #balkan_gocmenleri_burada #balkangöçmenileri #balkan #göçmen #türkiye #makedonya #севернамакедонија #bosnahersek #bulgaristan #yugoslavya #albania #İzmir #rumeli #mac

Влезниците за натпреварот Македонија 🇲🇰 - Словенија 🇸🇮 од денеска во продажба преку продажната мрежа на @mktickets и на посебен пулт на @ffmacedonia во @skopjecitymall. 
Бодри ја #Македонија на патот до @euro2020 #MKDSVN
#НапредМакедонија #СегаЕНашеВреме
2

Влезниците за натпреварот Македонија 🇲🇰 - Словенија 🇸🇮 од денеска во продажба преку продажната мрежа на @mktickets и на посебен пулт на @ffmacedonia во @skopjecitymall. Бодри ја #Македонија на патот до @euro2020 #mkdsvn #НапредМакедонија #СегаЕНаше

За убав почеток на работната недела!
.
Книгата “Исцелување на душата” за сега може да се купи во Антикварница бр.3 на плоштад.
.
.
.
.
.
#книги #книга #цитати #психологија #филозофија #скопје #фотографија #македонија #фотонаденот #фотонанеделата #writer #psychology #инстаграмџии #soulfood #writer #instaquotes #writing #writingcommunity #природа #инстаграм #quotesdaily #writersofinstagram #зоранкрстевски #zorankrstevski #vscomacedonia #soulfood #photography #среќамк #фотографија
1

За убав почеток на работната недела! . Книгата “Исцелување на душата” за сега може да се купи во Антикварница бр.3 на плоштад. . . . . . #книги #книга #цитати #психологија #филозофија #скопје #фотографија #македонија #фотонаденот #фотонанеделата #wri

#Подари ме мене за убав и долготраен спомен.
@giftshoppodarime 
#подариме #доставиме ↪ Наспроти главниот влез на маркет Рамстор
#gift #giftideas #uniquegifts #birthday #boy #babyboy #babygirl #forher #iloveyou #love #justforyou #bday #mustage #cupofcoffee #heart #strumica #macedonia #роденден #чаша #чашазакафе #кафе #љубов #подарок #подароци #струмица #македонија
0

#Подари ме мене за убав и долготраен спомен. @giftshoppodarime #подариме #доставиме ↪ Наспроти главниот влез на маркет Рамстор #gift #giftideas #uniquegifts #birthday #boy #babyboy #babygirl #forher #iloveyou #love #justforyou #bday #mustage #cupofc

Порта Македонија (Porta Macedonia), Skopje's version of the Arc de Triumph.

#Skopje #Скопjе #NorthMacedonia #Macedonia #македонија #balkan #europe #instagood #instalike #instacool #instago #history #heritage #art #building #architecture #visitmacedonia 🇲🇰
0

Порта Македонија (Porta Macedonia), Skopje's version of the Arc de Triumph. #skopje #Скопjе #northmacedonia #macedonia #македонија #balkan #europe #instagood #instalike #instacool #instago #history #heritage #art #building #architecture #visitmacedo

Падобранец е макарон на стероиди.
. .
.
. 
#инстаграм #македонија #macedonia #macedoniaexperience
0

Падобранец е макарон на стероиди. . . . . #инстаграм #македонија #macedonia #macedoniaexperience

Најавените мали хидроцентрали во Македонија ќе се уништат повеќе екосистеми отколку што ќе се помогнат во енергетската независност на државата.
#Дома #ДобредојдовтеДома
#природа #природа #македонија #macedonia #nature
0

Најавените мали хидроцентрали во Македонија ќе се уништат повеќе екосистеми отколку што ќе се помогнат во енергетската независност на државата. #Дома #ДобредојдовтеДома #природа #природа #македонија #macedonia #nature

Заштитата на животната средина и градење со минимално влијание врз природата треба да се главни приоритети при изградба на патиштата.
#Дома #ДобредојдовтеДома
#природа #природа#македонија #macedonia #nature
0

Заштитата на животната средина и градење со минимално влијание врз природата треба да се главни приоритети при изградба на патиштата. #Дома #ДобредојдовтеДома #природа #природа #македонија #macedonia #nature

Обожавам лесни, брзи, здрави и најважно, вкусни идеи за ручек. Компири и модри патлиџани во доматен сос, сите испечени во тавче. Со највкусните патлиџани (од @beorg_mk) , зелено, тенко пиперче и малку бело сирење, ова беше идеален неделен ручек, за мене.
Идејата и рецептот се на @snestorovskaa
2

Обожавам лесни, брзи, здрави и најважно, вкусни идеи за ручек. Компири и модри патлиџани во доматен сос, сите испечени во тавче. Со највкусните патлиџани (од @beorg_mk ) , зелено, тенко пиперче и малку бело сирење, ова беше идеален неделен ручек, за м

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
0

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedo

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
0

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰LAKE OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedo

Охрид 🇲🇰
Ohrid
The largest city on lake ohrid, and 8th largest in Macedonia. It was once home to 365 churches. One for each day of the year. It has often been referred to as Macedonian Jerusalem. .
.
.
.
.
#Macedonia #Македонија #ohrid #Охрид #lakeohrid #ОхридскоЕзеро #macedonianjerusalem #visit #travel #explore #balkans #europe #visitohrid #lakecity #visitmacedonia
0

Охрид 🇲🇰 Ohrid The largest city on lake ohrid, and 8th largest in Macedonia. It was once home to 365 churches. One for each day of the year. It has often been referred to as Macedonian Jerusalem. . . . . . #macedonia #Македонија #ohrid #Охрид #lakeoh

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
1

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #ma

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
0

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #ma

Нашиот ММА борец Ален Амедовски на 28 септевмри ќе го има вториот настап во УФЦ.
Амедовски ќе се сретне со Филипс на настанот УФЦ 160 во Данска.
Му посакуваме многу среќа и дибар резултат.
🇲🇰
#ufc#alenamedovski#аленамедовски#macedoniainufc#proudtobemacedonian#ufcmiddleweight#exploremacedonia#macedoniatravel#macedonia#vscomacedonia#photography#makedonia#makedonija#beautiful#beautifulplaces#beautifulplace#hdr_macedonia#balkan_hdr#instamacedonia#instamakedonija#инстамакедонија#македонија#инстаграмџии#мкд#мк
2

Нашиот ММА борец Ален Амедовски на 28 септевмри ќе го има вториот настап во УФЦ. Амедовски ќе се сретне со Филипс на настанот УФЦ 160 во Данска. Му посакуваме многу среќа и дибар резултат. 🇲🇰 #ufc #alenamedovski #аленамедовски #macedoniainufc #proudtobem

September is the time of the year when everyone is making the famous Macedonian AJVAR, PINDJUR, LUTENICA...
🇲🇰 #ajvar#macedoniantraditionalajvar#macedoniantraditionalfood#food#macedonianfood#makedonskojadenje#makedonskijadenja#makedonskahrana#makedonskakujna#traditionalmacedonianfood#macedoniantraditionalfood#traditionalfood#traditionalmacedoniandish#instamacedonia#instamakedonija#инстамакедонија#македонија#macedonia#makedonija#makedonia#macedonija#инстаграмџии#мкд#мк
2

September is the time of the year when everyone is making the famous Macedonian AJVAR, PINDJUR, LUTENICA... 🇲🇰 #ajvar #macedoniantraditionalajvar #macedoniantraditionalfood #food #macedonianfood #makedonskojadenje #makedonskijadenja #makedonskahrana #makedon

Hoy hace un año llegué a Skopje, histórica capital de Macedonia en un vuelo desde Budapest que estuve apunto de perder en una aerolínea de bajo costo por solo $17.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Entre cordilleras, olor a tabaco y tiendas de comida baratísima está la capital de Macedonia. Un lugar mágico de día y de noche.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#travel #travelcheap #backpacker #travelstory #macedonia #balkans #mochileros #ticomochilero #ticoviajero #skopje #northmacedonia #Македонија #balcanes
0

Hoy hace un año llegué a Skopje, histórica capital de Macedonia en un vuelo desde Budapest que estuve apunto de perder en una aerolínea de bajo costo por solo $17.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Entre cordilleras, olor a tabaco y tiendas de comida ba

+На сликата: Архимандрит Партениј Бигорски
️
Достигнувањето на светоста не е должност само на монасите, како што некои мислат; кон светоста се повикани и семејните луѓе кои имаат разни професии и кои живеат во светот, затоа што заповедта за совршенство и светост не е дадена само за монасите, туку за сите луѓе. + (Св-мч. Онуфриј (Гагаљук)
. #pravoslavnipouki #orthodoxchristian #macedonianorthodox #orthodoxchurch #pravoslavlje #pravoslavie #pravoslavnohristijanstvo #orthodox #christianity #Jesus #spiritual #macedonia #greece #serbia #bulgaria #russia #ukraine #romania #albania #montenegro #duhovnipouki #bigorskimanastir #zrze #zrzemanastir #lesnovskimanastir #mpcoa #macedonianorthodoxy #duhovnipouki #скопје #македонија
0

+На сликата: Архимандрит Партениј Бигорски ️ "Достигнувањето на светоста не е должност само на монасите, како што некои мислат; кон светоста се повикани и семејните луѓе кои имаат разни професии и кои живеат во светот, затоа што заповедта за совршенс

©️𝕀𝕘𝕟𝕚𝕥𝕖 𝔼𝕪𝕖 𝕆𝕣𝕚𝕘𝕚𝕟𝕒𝕝𝕤

𝕿𝖍𝖊 𝕷𝖊𝖆𝖌𝖚𝖊 𝖔𝖋 𝕲𝖊𝖓𝖙𝖑𝖊𝖒𝖆𝖓’𝖘

ᕼOᗯ ᗪO ᗯE ᒪOOK?
I’ᗩᗰ ᖇIᑕᕼ...
ᒪOOK TᕼOᔕE ᒪᗩᗪIEᔕ...
TᕼE TIᗰE Iᔕ...
I’ᗩᗰ ... 𝓛𝓸𝓬𝓪𝓽𝓲𝓸𝓷 :
𝓢𝓴𝓸𝓹𝓳𝓮 𝓢𝓺𝓾𝓪𝓻𝓮
𝓜𝓪𝓬𝓮𝓭𝓸𝓷𝓲𝓪, 𝓢𝓴𝓸𝓹𝓳𝓮 🇲🇰 𝔽𝕠𝕝𝕝𝕠𝕨 𝕞𝕖 𝕗𝕠𝕣 𝕞𝕠𝕣𝕖 @ignitelens_ 
#ignitelens 
#igniteeyeoriginals 
#skopje #skopjecity #skopjeinfo #skopje🇲🇰 #macedonia #macedonia🇲🇰 #скопје #македонија #sculpture #statue #statues #photography #photographer #photooftheday #travelphotography #photoshop #canon #canon80d #canon #ignite #instagram #lensculture #blogger #influencer #art #artist
0

©️𝕀𝕘𝕟𝕚𝕥𝕖 𝔼𝕪𝕖 𝕆𝕣𝕚𝕘𝕚𝕟𝕒𝕝𝕤 𝕿𝖍𝖊 𝕷𝖊𝖆𝖌𝖚𝖊 𝖔𝖋 𝕲𝖊𝖓𝖙𝖑𝖊𝖒𝖆𝖓’𝖘 ᕼOᗯ ᗪO ᗯE ᒪOOK? I’ᗩᗰ ᖇIᑕᕼ... ᒪOOK TᕼOᔕE ᒪᗩᗪIEᔕ... TᕼE TIᗰE Iᔕ... I’ᗩᗰ ... 𝓛𝓸𝓬𝓪𝓽𝓲𝓸𝓷 : 𝓢𝓴𝓸𝓹𝓳𝓮 𝓢𝓺𝓾𝓪𝓻𝓮 𝓜𝓪𝓬𝓮𝓭𝓸𝓷𝓲𝓪, 𝓢𝓴𝓸𝓹𝓳𝓮 🇲🇰 𝔽𝕠𝕝𝕝𝕠𝕨 𝕞𝕖 𝕗𝕠𝕣 𝕞𝕠𝕣𝕖 @ignitelens_ #ignitelens #igniteeyeoriginals #skopje #sk

Our Alexander The Great Volkanovski will get his chance to fight for a UFC title, he is set to face Max The Blessed Holloway at UFC 245 for the promotion’s featherweight belt.

Volkanovski (7-0) will enter the Las Vegas bout with an undefeated record in the promotion after defeating Jose Aldo at UFC 237, and the Brazilian is who Holloway beat back in June of 2017 to win the featherweight title in the first place.

Holloway has successfully defended his belt three times, with the last coming at UFC 240 against Frankie Edgar. He faces a tough task in Volkanovski, who’s in the midst of a 17-fight winning streak.
“If I go and take him out as well, then I’ve just taken the two greatest featherweights out back-to-back,” Volkanovski said of the Holloway match-up back in June. “Then, all of a sudden I’m one of the greatest myself.”
#ufc245#ufc#alexandervolkanovski#александарволкановски#macedoniainufc#proudtobemacedonian#ufcfetherweight#exploremacedonia#macedoniatravel#macedonia#vscomacedonia#photography#makedonia#makedonija#beautiful#beautifulplaces#beautifulplace#hdr_macedonia#balkan_hdr#instamacedonia#instamakedonija#инстамакедонија#македонија#инстаграмџии#мкд#мк
1

Our Alexander "The Great" Volkanovski will get his chance to fight for a UFC title, he is set to face Max " The Blessed" Holloway at UFC 245 for the promotion’s featherweight belt. Volkanovski (7-0) will enter the Las Vegas bout with an undefeated r

Македонски великан!
Гоце Делчев 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰
#Македонија
0

Македонски великан! Гоце Делчев 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 #Македонија

Кој не е соединет во брачна заедница, вели св. Јован Златоуст, сам по себе не претставува целосен човек, ами е лишен од својата половина.
Мажот и жената претставуваат еден човек.

Овде е важно да напоменеме дека оние христијани кои одлучиле да примат монашки завет, не се осамени, односно не претставуваат половина човек.

Монасите и монахињите, при потстригот ја добиваат својата втора, духовна половина од самиот Господ Исус Христос.

На тој начин тие го објавуваат и живеат посовршениот животен облик за којшто говори апостол Павле: „Не живеам повеќе јас, туку Христос живее во мене“ (Гал. 2,20). Свети Атанасиј Велики во своето Послание кон монахот Амун, многу убаво говори за патиштата на брачниот и монашки живот, велејќи:

постојат два пата во животот, едниот умерен и соодветен на животот, мислејќи на бракот, а другиот ангелски, и најсовршен, а тоа е девственоста; и ако некој го избере мирскиот пат, односно бракот, за тоа нема да подлежи на никаков прекор… оти и тој ќе даде плод од триесет; а оној кој го возљубил чистиот и надприроден пат, макар да е тоа суров и тежот пат наспроти првиот, ќе добие дар прекрасен, што ќе даде совршен плод од сто [таланти]. Девствениот, монашки живот е навистина тежок, зашто денес, монасите и монахињите се ангели на земјата, изложени на духовни искушенија и презрени од светот, повеќе од било кога претходно.

Сепак, нивниот труд не ќе остане ненаграден, оти за трпението Бог ќе им подари спасение, како што кажувал блажениот Максим јуродив.

Онака како што планинските шуми се чувари на нашето телесно здравје (зашто го прочистуваат воздухот што го вдишуваме), така и нашето чесно монаштво е чувар на нашите души, затоа што монасите се молат за спасение на нашите души.

Кога спиеме, или кога ги извршуваме нашите секојдневни работи, нивните молитви топло нѐ греат. Нивните молитви допираат и до срцата на оние луѓе кои го презираат, или едноставно не ја сфаќаат жртвата на монаштвото.

Затоа што, како што родителите се жртвуваат за своите деца, домот и ближните, како и монасите и монахињите со сето свое битие се жртвуваат за Господа, Црквата и верниот народ. ⬇️⬇️⬇️
4

Кој не е соединет во брачна заедница, вели св. Јован Златоуст, сам по себе не претставува целосен човек, ами е лишен од својата половина. Мажот и жената претставуваат еден човек. Овде е важно да напоменеме дека оние христијани кои одлучиле да примат

.
.
🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰
.
.
🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰
.
.
.
.
.
.
.
.
#macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia🇲🇰 #македонија #македонија🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje🇲🇰 #northmacedonia #скопје #macedonian #visitmacedonia #balkans #balkanstyle #beardlover 
#barbudo #bearded #beardedmen #barba #scruff #beard #beards #worldtraveler
0

. . 🇲🇰 OHRID, MACEDONIA🇲🇰 . . 🇲🇰OLD TOWN OHRID🇲🇰 . . . . . . . . #macedonia #makedonija #🇲🇰 #macedonia 🇲🇰 #македонија #македонија 🇲🇰 #ohrid #lakeohrid #охрид #ohridlake #ohridcity #охридскоезеро #skopje #skopjecity #skopje 🇲🇰 #northmacedonia #скопје #ma

Load More